Point of no return

Point of no return

Мнениеот tylerd » Чет Дек 27, 2018 11:08 pm

Привет на всички, които вече са стигнали дотук да прочетат следващите редове.

Взех решение да поддържам блог, в който да опиша кой съм и за какво се боря. Ще се опитам съдържанието да е регулярно и систематизирано. Мисля, че това ще ми помогне да конкретизирам целите и всяка обратна връзка от ваша страна би била в мой плюс.

За мен:
Димитър, от Пловдив, на 26. Завършил социология бакалавър, предстои да защитя и магистърска теза в СУ по политическа социология. Дълго време дейността ми бе свързана с неправителствени организации и неща свързани със специалността ми докато не промених своите приоритети и започнах да обръщам по – сериозно внимание това, което ни събира тук, а именно покера.

Защо покер ?
Защото имам естествено влечение към играта и искам да вървя по път, който зависи пряко от мен, отговорността да се стоварва лично на моите рамене и евентуални успехи да са плод на мой труд. Имам нетърпимост към нещата с граница (било то фиксирано заплащане, нормирано работно време, изпълняване на „поръчки“ от по висшестоящи на работното място). Покерът е свобода на възможностите и смятам, че много от нас, който са се захванали с това вътрешно в себе си намират подобни причини. Sky is no limit.

Защо името на блога е Point of no return (точката на незавръщане) ?
Защото осъзнавам , че в живота си човек взима решения накъде да поеме, прави важни избори, инвестира ценно време и когато е решителен и уверен в действията си и чувства всичко това като собствен път то връщане назад няма. Point of no return са онези моменти когато личността избира посока. Смятам, че при мен с покера точката незавръщане е премината.

Какво и откога играя?
Играя предимно микро мтт защото банката не ми позволява повече. На това ниво не очаквам да „правя пари“, а осъзнавам, че е ценен момент за да обърна внимание на обучителния процес за да може когато имам възможност да инвестирам за по – високи нива да имам някаква подготовка.
Имам не малко ръце cash 6 max, но това не е моята игра. Играя предимно в старс, имам игра и в Americas Cardroom cash и мтт.
По – сериозно внимание обърнах на играта от началото на 2018-та. До преди това съм играл малко и не знаех какво означава думата range :D

Bb/100 от април 2018 до декември 2018 излгежда така:
bb 100.png
bb 100.png (132.63 KiB) Прегледано 483 пъти

Другите статистики са следните:
second.png
second.png (29.59 KiB) Прегледано 483 пъти

third.png
third.png (22.1 KiB) Прегледано 483 пъти

Какво постигнах през 2018 ?

- Запазих високата първоначална мотивация, която не се промени до ден днешен въпреки, че в парично отношение съм назад. Нямам особени успехи за момента, но това не ме демотивира.
- Успях всеки ден да обръщам внимание на покера, дали в игра, дали в учене. Дните когато не съм отделял време се броят на пръсти.
- Създадох издръжливост да съм ангажиран в игра с часове.
- Отделих пари за ХМ и Флопзила и разучих основните неща по програмите.
- Създадох дисциплина, но има още много да се работи по този въпрос.
- Много по – леко приемам факта, че определени ръце не ми издържат в ключови моменти. В началото това ме афектираше, но приех, че това е част от играта. Още много трябва да се работи по въпроса, винаги зайчето може да изскочи отнякъде особено ако започна да играя на по – високи нива един ден.

Какви грешки допуснах през 2018 ?

- Често губех фокус и се поддавах на разсейващи фактори (телефони и тн). Трябва да се бачка по въпроса, това осезаемо пречи на играта.
- Преминавах между много различни типа от кеш към сит анд го до мтт, понякога и спинки. Трябва да се концентрирам върху мтт, защото това е моят формат.
- Учех хаотично. Трябва да създам система, на учене, която да пасва на моето ниво иначе от морето от информация човек се дави.
- Имах доста дебалансирани дни когато предимно стоях вкъщи и не спортувах. Обичам спорта и дълго време съм спортувал, усещам ползотворното му влияние и трябва да ми бъде ежедневие за 2019-та.
- Играех докато съм нервен поради различни обстоятелства извън покера или примерно кгоато съм прекалил с кафето заради, което взимах ирационални решения. Трябва с това да се спре, ще мъчим да го борим.
- Не успях да създам дисциплина да анализирам играта си веднага след сесии. Правех анализ, но след няколко дни, а е хубаво някои неща да се хванат докато са още топли.
- Не качвам ръце в дискорд за преглед от други хора, а сам си ги гледам. Трябва да започна.
Има и още много грешки, за които сигурно не се досещам, но започнат ли да изскачат в съзнанието ми ще ги описвам и ще опитвам да ги минимизирам.

Цели на блога:
- Регулярно ( на определен брой ръце/ предстои да реша на каква цъфра ) да качвам информация за цялостното движение на бб/100 и другите статистики.
- Във всеки нов пост да разглеждам отделен сегмент на играта ми където имам проблем.
- Да споделям друго любопитни неща, които ми правят впечатление по пътя.

Цели за 2019-та година.
- Регулярна игра на микро нивата и да гледам в посока low нивата.
- Да включа и друга зала, може би bwin.
- Да балансирам режим и да изградя описан конкретен план какво и кога уча/ какво и кога играя.
- Да опитвам да оделям колкото се може повече време за играта. За тази цел трябва да подсигуря доходи извън покера, които не ми отнемат ппрекалено много време и енергия.
- Да заделя финанси за коучинг.
- Да взема холдем ресурс калкулатора и поработя с него.
- Да работя по грешките, които констатирах, че имам от 2018.
Вероятно през годината ще поставя и още цели, по – конкретни за 2019.
Не на последно място благодаря за стрийм съдържанието от Бах и Евгени, което се опитвам да следя регулярно. Помага ми доста.
Весело посрещане на новата година, бъдете здрави и все по – силни. Дори и банално да звучи – нека всеки продължим да следва мечтите си. Point of no return.
Поздрави,
Безев
tylerd

Re: Point of no return

Мнениеот tylerd » Чет Дек 27, 2018 11:12 pm

Прикачвам още един файл със статистики, който не се побра в предния пост.
last.png
last.png (11.39 KiB) Прегледано 480 пъти
tylerd

Мнениеот eGeMi » Нед Дек 30, 2018 11:02 am

Блогът ти изглежда супер, целенесочен! определено ще следя и май трябва да вземам пример.. Напоследък просто ми се събраха много неща и спрях да поддържам моя.. но това наистина изглежда впечатляващо. Ще намеря време и ще прегледам всичко като хората и ще изкажа мнение, ако не е проблем :) УСПЕХ!
Аватар
eGeMi

Мнениеот eGeMi » Пон Дек 31, 2018 2:56 pm

Сега разгледах горе-долу статистиките, това което се забелязва на пръв поглед е донякъде недоизградена рейз фърст стратегия... има какво да се работи там.. Иначе постфлоп чисто като статистики изглеждаш доста добре като за ниските нива и ... предполагам начинаещ играч. Леко притеснително е, че ALL-IN EV ти е под 50%, очевидно колкото повече, толкова по-добре. Иначе съвет.. освен бб/100, вкарай evbb/100 , тъй като това, което реално заслужаваш .. другото е леко изкривено от вариацията в едната или в другата посока. GL GL , keep it up!
Като цяло за намеренията ти - реалистично казано, всичко, което си написал е вярно, за свободата и за това, че сам си си шеф! Но имай предвид, че професията на "собственик на фирма", също не е шега работа :) Няма невъзможни неща и с труд и постояснтво ще постгнеш успехи!
Аватар
eGeMi

Мнениеот Bahar_Musa » Сря Яну 02, 2019 9:10 pm

Хареса ми как си озаглавил блога. Успех в начинанието. Виждам, че ти е сравнително ниско бб/100, което може да е проблем. На ниските нива трябва да ги биеш с 10+ бб/100. Все пак ти трябва доста обем от ръце.
Bahar_Musa

Мнениеот tylerd » Вто Яну 08, 2019 3:12 am

Благодаря за обратната връзка от Евгени и Бах.

Позамислих се за доста неща, които показват данните и прочетох в сайта на ХМ, че от статистическа гледна точка при минимум над 50 к ръце може да се направи определен анализ на базата и да се изведат някакви заключения. Имам ги ръцете и поразгледах по - детайлно HM и какво ми казват резултатите до момента.

Анализирането на резултатите също така може да ми бъде основа върху, която да изградя подход за учене с цел поправяне на налични лийкове и така да избегна хаотичното учене. Типовете анализ са доста, но ще ги разделя в отделни постове, че ако изсипя всичко наведнъж ще стане тегаво за четене.

Сегашния пост е свързан със сравнение на моите Overall статистики с тези, които са определени като оптимални от сайта на HM2.
Ето и резултатите:
Optimal stats.png
Optimal stats.png (18.53 KiB) Прегледано 408 пъти

*Отбелязвам нещо, които изрично бе споменато да се вземе предвид:
"Има печеливши играчи със статистики извън нормалните граници, но данните показват, че има радикално повече губещи играчи със статистически данни извън нормалните граници."

Относно таблицата стават ясни следните неща:
1. Явно е, че със зелено влизам в някои от диапазоните за оптималност, а в червено съм извън тях.
2. Aggression Postflop % е прекалена и доста излизам от нормата. Разгледах значението на статистиката и явно залагам без основание на различните улици повече от нужното. В същото време "Aggression Postflop'' е малко нисък. Видях разликите в значенията на двете статс и много се чудих на този парадокс дали едното може да върви нагоре, а другото надолу ама така и не стигнах до отговор. Ще търся още по въпроса.
3. Фрапиращо е WTSD% , което излиза прекомерно над оптималното. Прекалено често стигам до шоудаун. Това се навързва логично и с предния статс за агресията. Вероятно блъфирам прекалено много, а сигурно и ми се изплаща.
4. Може би горните неща пряко влияят и на ниското Avg All in EV%, което Евгени спомена. Тази статистика означава: All-in EV is based on pot size, your investment and winning chances or equity. I would guess that average all-in equity is the average of your winning chances in all-in situations you played.
5. Търн cbet е прекалено висок, което също изглежда логично като резултат като следствие от нещата по - горе. За този статс ако излиза от границите бе написано следното "За първи път виждаме статистика, при която прекалено агресивната ви струва пари. Ако сте в този горен диапазон, може да искате да намалите честотата на опитите си с двойни барели."

Обобщено казано това, което разбирам и си казвам на ум най - общо е следното: Пич не залагай на всяка улица и не блъфирай на микро нивата, всичко се изплаща. Ако все пак ще блъфираш помисли първо дали е уместно и какъв блъф ще презентираш пред опонента /какъв е опонента и има ли шанс да фолдне/. Опитвай се да пресмяташ аутовете и не изплащай ривър ако не си струва инвестицията, спрямо пота и възможностите за печалба.

Общо взето това е относно сравнението между Overall и Optimal. Честно казано нямам особена сигурност, че изводите ми са правилни, осъзнавам, че да се мисли сериозно статистически на микро нивата е тъпо. На някои места там от хората не може да се очакват логични действия.
Положителното е, че дори и изводите да не струват то поне натрупах малко знание относно анализите.
За повече подробности. който се интересува откъде съм гледал за оптималните статсове ето два линка:

https://faq.holdemmanager.com/questions ... le+%231%29
https://faq.holdemmanager.com/questions ... le+%232%29

В някой друг пост може да опиша това, което виждам през анализа с филтрите и конкретно къде пропадат моите бб/100.

Поздрави и успех на всички !
tylerd

Мнениеот eGeMi » Пет Яну 18, 2019 8:54 am

Отново много сериозен пост! Евала за труда, би трябвало наистина със такава систематичност и ако успееш да си развиеш правилно покер мисленето, много скоро успехите да завалят. А и да не се случи, просто си личи, че не трябва да се отказваш! Колкото до статистиките. Първо и много важно: Лийкфайндърът е направен за кеш игри и гони (уж) чистия профит.. при турнирите не стоят точно така нещата. Често се налага да правим компромис с това колко би трябвало да спечелим от гледна точка на EV, за да запазим живота си в турнира, или пък обратното , ако играем за баунти. Освен това не съм убеден, че е толкова удачен за 9 макс, пак от презумпцията, че кеш игрите са масово 6 макс. На нивата, на които играеш най-важното е да експлоатираш слабостите на опонентите. Oh boy they got weaknesses :) ! T.e. добре е да успяваш да разграничиш типовете опоненти, срещу които си изправен. Реално няма как да имаш насреща си добри играчи, просто всеки от тях има много или страшно много слабости. Няма как да има прилични регове на микронивата, просто няма да иргаят такива турнири. Идеята е да разбереш максимално бързо типа грешки които допускат - дали гонят много дроуве, дали изплащат на ривъра с прекалено слаби ръце, дали блъфират с един сайз, а залагат за стойност с друг, дали примерно просто не блъфират достатъчно (масово реговете на най-ниските нива, които си казват, че няма смисъл да се вкарват в трудни ситуации) и т.н. Мисля, че е важно да имаш солидна префлоп база, за да не допускаш да се вкарваш в ситуации, в които ще имаш много неясноти. Не казвам да играеш супер тайт, но просто трябва да си максимално сигурен в префлоп решенията си, което ще ти даде увереност, ако щеш и спокойствие, че не си направил нещо грешно и после само да надграждаш върху тази слабост. Ако си решил да инвестираш толкова време и усилия, освен ако не искаш наистина да напредваш сам, бих ти препоръчал да си намериш треньор. Просто след няколко години със треньор съм вече уверен, че ще ти спести месеци, ако не и години лутане. Да не говорим, че ако по някакъв начин имаш генерално грешни тенденции може да задълбаваш сам надолу. Сериозна инвестиция е, но досега почти не съм виждал да не се е отплатила на някой. Успех.
Аватар
eGeMi

Мнениеот tylerd » Пон Фев 18, 2019 9:23 pm

Благодаря за споделеното мнение. Абсолютно съм съгласен, че наемането на треньор е може би едно от най - ключовите неща за развитие. Поставил съм го в целите за 2019 и когато имам възможност дори не бих го поставил под въпрос дали да го предприема като стъпка. Надявам се в скоро време това да се случи, а дотогава ще действам самостоятелно, има много бачкане.

В този пост ще опиша някои неща, които ми дойдоха на ум в посока развитие на играта ми и това, което се случва напоследък:

1. Успях да се сдобия с пакета от видеа от Лятната покер академия водена от Евгени. Работя върху тях да ги гледам и да прилагам някои изчисления и изобщо разбирания върху играта. Много осезаемо се усети как ми се промени мисловния модел, за определени неща. Все едно вече друг човек играе ахахха , а това е само началото, още много пъти занапред ще има "Аха - момент", че нещо съм доловил и съм променил погледа върху играта.

2. Започнах по често да използвам Флопзила в разглеждането на някои ръце. Опитвам се да въведа рутинни навици и всекидневно да минавам ръце през флопзила, което от своя странана засилва разбирането ми за рейнджове и как определен борд взаимодейства с тях, което е ключово важно. Яко усилия трябва да се инвестират тук, темата трябва да става все по - ясна. Често пъти разглеждам ръце от форума в този сайт има бая разисквани ръце или това, което тече в дискорд. Според мен е доста полезно това защото могат да се видят различните мисловни процеси като отговори на поставения въпрос и да се сравнят с това, което ми идва на мен на ум като видя описаната ситуация на самата ръка. Друго нещо, което ми дава положителен принос е като разглеждам ръце с шоудаун на replay в ХМ да скривам отначалото моята ръка и да виждам само ръката на опонента, така се поставям в ситуация да гледам през очите на лошия. Тази перспектива как другите виждат нас е mind blown отвсякъде.

3. Направих си по - детайлен анализ през филтри с ХМ. Това е едно от любимите ми занимания ахаха. В университета учех доста статистика и работа с база данни и това до някаква степен ми помага да извличам повече ползи и да ми е по - лесно като захвана да разучавам ХМ. Като се разгледат особените аспекти на играта ми през филтри така се отключват сетивата докато играя да виждам по - ясно в каква конкретна ситуация съм въвлечен. Хубаво е да се мисли освен отделните аспекти през филтрите как самата ситуация би се отразила на следващата улица в играта. С една дума трябва да свързваме самите конретни ситуации в едно и да си отговаряме на въпроса защо когато видим крайния резултат от ръката.

Ще споделя някои мои размисли относно менталната част:
1. Досега не съм чел така известната книга Ментал гейм на Дж. Тендлър, но според мен развитието в тази посока си е лично изживяване, борба и правилна настройка. Да теорията би дала някакви отправно точки, но най - важното е човек да рефлексира върху себе си и така най - добре ще опознае кои са проблемите и как да се справя с тях. Трябва да се изстрада един вид през опита, няма кой външен да ни научи на това.
2. Нещо, което си казвам преди игра е, че целта ми е да виждам в края на сесия + EV bb/100. Така се протектирам липсата на късмет да ме тилтне и да отиграя губещо следващите ситуации.
3. Раздвижването/спортът все повече се убеждавам, че е ключов в това човек да има мисловна кондиция за покер. Най - много разпускам на фитнес пътеката с леко тичане и по chill музика през това време като се старая да не мисля за почти нищо. Това цялото нещо ми действа като вид медитация.
4. Взех да подбирам да не прекалялявам с кафето преди да играя, че някой път именно малко по - нервен да си и това прецаква всичко. Както казват - голямата работа е в малките детайли.

И разни други неща ми идват на ум ама да не прекалявам.
Успех на всички, които се борят.
tylerd

Мнениеот Bahar_Musa » Сря Фев 27, 2019 3:43 pm

Последният пост много ми хареса! Ако мислиш и работиш по този начин, успехът е сигурен! Казвам го като човек, който е работил с много хора и често си личи по думите и начина на говор, докъде е стигнал този индивид в развитието си.

Бих искал да те попитам като човек учил статистика. Колко е нормалният семпъл, който смяташ за уместен, за да можем да вземем някаква стойност за относително вярна. Давам пример: Колко ръце мислиш, че са нужни, за да можем да определим доколко може да се доверим на статистика като RFI(рейз 1-ви)? А колко би бил добър семпъл за сбет, примерно? Ще радвам ако си се замислял над тези въпроси и знаеш начин как може да се изчислят тези неща? Статс курс за средно напреднали, да речем! :)

Малка забележка: Като човек, който е учил статистика трябва да знаеш, че не е добре да разчиташ на информация с малко опити. Затова не бих искал да се концентрираш в/у бб/100 след всяка сесия. бб/100 е важно, но само когато имаш повече ръце! В една сесия може да ти е раздало КК на АА няколко пъти и от там цялото бб/100 ще е на минус, което няма да значи, че си играл лошо! Иначе това за бягането като тип медитация е добро!

Успех!

П.С. Както писах и в другата тема форумът предстои да бъде закрит по ред причини. Жал ми е, но няма как. Ще трябва да продължим напред! Все пак пиши тук, докато я има. Ако на някой му идва добра и лесна идея за по-дълъг формат писане, да свирка.
Bahar_Musa

Мнениеот tylerd » Чет Мар 14, 2019 10:33 pm

Благодаря за споделеното мнение,

Относно въпроса за нормалния семпъл се замислих и порових по - конкретно в темата.
Ключовото е, че колкото повече ръце имаме толкова повече се стеснява интервала (горна и долна граница), в който ще се намира формираната в хъда цифра и тя ще се смята за достоверна. Терминът за достоверност е "доверителен интервал" където се изчислява обхват, в който 95% от времето ще срещаме самата стойност там. И на база на този принцип хората са направили изчисления конкретно в покерa.
Давам следния пример с таблица, която намерих в интернет:
Да речем, че:
- number of trials (n) са примерно брой ръце отваряни от UTG – в самата таблица са дадени различен семпъл(100,200,400 и тн) за да видим когато увеличаваме броя какво е влияниято в посока по – голяма точност.
- probability success % в случая може да е RFI от UTG – примера е 17%.

table size.png
table size.png (62.48 KiB) Прегледано 53 пъти

Другите неща, които са дадени са статистически величини, които спомагат да бъдат изчислени границите на самия диапазон спрямо семпъла.

Това е формула, която помага да бъде изчислено по – лесно.
https://homepage.divms.uiowa.edu/~mbogn ... ormal.html

Теорията свързана с този тип изчисления е "биномни вероятности" и има доста информация в интернет: https://en.wikipedia.org/wiki/Binomial_distribution

От таблицата забелязваме как при 5000 ръце диапазонът би допуснал само 2% грешка. Това разбира се е трудно да бъде постигнато, но самата таблица дава ясен пример каква е тенденцията и за по – малки размери на извадката.

Намерих и едно видео в youtube с подобни на таблицата изчисления и няколко други варианти на самите изчисления:
https://www.youtube.com/watch?v=hbQ9Jlj9bOE&t=205s

Стигнах до тези изводи по въпроса, ако случайно някъде бъркам с изводите нека някой ме поправи за да не се внася заблуждение, но мисля, че това са тенденциите.

Поздрави и успех !
tylerd

Назад към Вашите блогове